Niagara County Board of Elections General 2003 Official Election Results



Official Election Results

Election Results Provided By NTS Data Services

Niagara County Board of Elections
General Election Results
OFFICIAL
Election Date 11/04/2003
General Election 11/04/2003
STATE WIDE RACES
182 of 182 (100%) machines reporting (181 total districts)
NYS PROPOSAL #1
Vote for 1
NYS PROP #1 NO
14,467
NYS PROP #1 YES
11,593
NYS PROPOSAL #2
Vote for 1
NYS PROP #2 NO
15,462
NYS PROP #2 YES
10,542
JUSTICE SUPREME COURT
Vote for 2
Sharon S Townsend
34,822
Erin M Peradotto
18,885
Paula L Feroleto
17,123
Robert E Whelan
9,385
Scatter
1
COUNTY WIDE RACES
182 of 182 (100%) machines reporting (181 total districts)
COUNTY CLERK
Vote for 1
Wayne F Jagow
32,315
Scatter
4
DISTRICT ATTORNEY
Vote for 1
Matthew J Murphy III
27,808
Scatter
7
CORONER 001 RACES
39 of 39 (100%) machines reporting (39 total districts)
COUNTY CORONER DIST. 1
Vote for 1
James M Joyce
7,756
Scatter
3
CORONER 004 RACES
44 of 44 (100%) machines reporting (44 total districts)
COUNTY CORONER DIST. 4
Vote for 1
Russell Jackman II
4,814
Robert W Du Bois
4,294
Steven A Gerhardt
1,765
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 001 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 1ST DIST
Vote for 1
Steven A D'Anna
1,650
Daniel L Mocniak
363
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 2ND DIST
Vote for 1
Renae Kimble
1,017
James P Scott
226
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 003 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 3RD DIST
Vote for 1
Rebecca E Cuddahee
1,331
David L Kinney Jr
453
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 004 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 4TH DIST
Vote for 1
Dennis F Virtuoso
1,892
Elizabeth P Mazza
1,086
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 005 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 5TH DIST
Vote for 1
Sean J O'Connor
2,069
Vincent M Mameli
1,168
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST
Vote for 1
Danny W Sklarski
2,204
John P Adams
611
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 007 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 7TH DIST
Vote for 1
Gerald K Farnham Sr
1,466
Cindy G Lenhart
1,411
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 008 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 8TH DIST
Vote for 1
William L Ross
1,585
Gerald Jerry McCormick
780
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST
Vote for 1
William M Davignon
1,471
Michael P Carney
1,470
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 010 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 10TH DIST
Vote for 1
Peter E Smolinski
1,361
Gregg R Schnitzer
849
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 011 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 11TH DIST
Vote for 1
Malcolm A Needler
1,791
Scatter
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST
Vote for 1
Lee Simonson
1,545
Elaine J Pienta
1,349
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 013 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 13TH DIST
Vote for 1
Clyde Burmaster
1,790
Richard Hastings
1,013
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 014 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 14TH DIST
Vote for 1
Kyle R Andrews
1,517
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 015 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 15TH DIST
Vote for 1
Harry J Apolito
1,240
Richard L Podgers Jr
1,084
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST
Vote for 1
Glenn Aronow
1,729
Kathleen Whalen Granchelli
1,589
Scatter
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 017 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 17TH DIST
Vote for 1
Richard E Updegrove
1,325
Bradley E Erck
1,219
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 018 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 18TH DIST
Vote for 1
John Syracuse
2,082
Alexandra Xandy Murphy-Matalavage
796
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 019 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 19TH DIST
Vote for 1
Gerald E Meal
1,242
John J Villella
1,106
PENDLETON RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
James A Riester
1,381
Richard A Brauer
605
Frank G Smith III
70
PENDLETON TOWN CLERK 2 YEAR
Vote for 1
Terry J Pienta
1,104
Janet M Vullo
882
PENDLETON TOWN JUSTICE
Vote for 1
Lee F Klein
1,762
PENDLETON COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
David A Leible
1,048
Gerald K Farnham Jr
957
Joseph P Kania
740
Patricia M Waugh
646
L Michael Cascio
318
PENDLETON SUPERTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Jeffrey R Stowell
1,148
Paul A Moje
815
Scatter
1
PENDLETON TAX COLLECTOR 2 YEAR
Vote for 1
George A Mislin
1,319
Sandra L Masterson
624
SOMERSET RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
SOMERSET SUPERVISOR
Vote for 1
Herbert A Downs
712
SOMERSET TOWN JUSTICE
Vote for 1
Jeffery P Wick
539
Beryl T Coleman
490
SOMERSET COUNCILMAN
Vote for 2
John E Sweeney Jr
734
Richard N Ray Jr
724
SOMERSET ASSESSOR 4 YR
Vote for 1
John H Keough
732
SOMERSET ASSESSOR FILL VACANCY
Vote for 1
Robert K Glidden
562
SOMERSET TAX COLLECTOR
Vote for 1
Ruth H Wendler
753
WILSON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
WILSON SUPERVISOR
Vote for 1
Jerry L Dean
972
Ronald A Haefer
824
Scatter
1
WILSON TOWN CLERK
Vote for 1
Wanda E Burrows
1,349
WILSON TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert J Botzer
1,464
WILSON COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Donald W Luff Jr
945
Edward A Hastings
934
Nancy M Schaal-Simmons
870
David K Moyer
498
WILSON SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Daniel M Kerwin
1,522
WILSON TAX COLLECTOR
Vote for 1
Kathleen A Dixon
1,418
CAMBRIA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
CAMBRIA SUPERVISOR
Vote for 1
Wright H Ellis
694
CAMBRIA TOWN JUSTICE
Vote for 1
Amel S Jowdy Jr
850
CAMBRIA COUNCILMAN
Vote for 2
George J Bush
597
Matthew P Foe
521
Cheryl A Ferguson
341
Richard L Printup
336
CAMBRIA SUPERINTENDENT OF HIGHWAY
Vote for 1
Willard F Antoncich
754
Scatter
1
HARTLAND RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
HARTLAND SUPERVISOR
Vote for 1
William A Annable
533
HARTLAND TOWN CLERK
Vote for 1
Beverly B Snell
568
HARTLAND TOWN JUSTICE
Vote for 1
Carol A Drum
579
HARTLAND COUNCILMAN
Vote for 2
Daniel S Hill
512
Floyd D Snyder Jr
469
HARTLAND SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Keith E Hurtgam
556
HARTLAND TAX COLLECTOR
Vote for 1
Katherine A Hirner
528
LEWISTON RACES
13 of 13 (100%) machines reporting (13 total districts)
LEWISTON SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Fred Newlin
2,142
Paulette A Glasgow
1,672
Sandra J Maslen
421
LEWISTON TOWN CLERK
Vote for 1
Carol Brandon
2,497
Scatter
1
LEWISTON TOWN JUSTICE
Vote for 2
Hugh C Gee Sr
3,831
Thomas J Sheeran
3,794
Scatter
2
LEWISTON COUNCILMAN
Vote for 2
Michael A Johnson
2,469
John D Ceretto
2,418
Ronald W Reed
1,748
Edward M Lilly
1,568
LEWISTON SUPT OF HIGHWAYS 4 YEAR
Vote for 1
Steven L Reiter
3,779
TOWN OF LOCKPORT RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
LOCKPORT TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
John B Austin
2,715
LOCKPORT TOWN JUSTICE 4 YEAR
Vote for 1
Leonard G Tilney Jr
3,215
LOCKPORT COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
David H Knight
2,697
Marc R Smith
2,646
Scatter
1
NEWFANE RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
NEWFANE TOWN SUPERVISOR
Vote for 1
Eric P Krueger
1,660
Scatter
2
NEWFANE TOWN CLERK
Vote for 1
Mildred M Kramp
1,663
NEWFANE TOWN JUSTICE
Vote for 1
Bruce M Barnes
1,445
NEWFANE TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
James H Wendler
1,542
James W Kramer Sr
1,319
Richard W Hickman
592
NEWFANE SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Phillip R Erck
1,510
Scatter
2
NEWFANE REC. OF TAXES & ASST.
Vote for 1
Judith A Meahl
1,642
TOWN OF NIAGARA RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
NIAGARA SUPERVISOR
Vote for 1
Steven C Richards
1,215
NIAGARA TOWN CLERK
Vote for 1
Sylvia Virtuoso
1,427
NIAGARA TOWN JUSTICE
Vote for 1
James J Faso
1,365
Mary E Martinez
542
NIAGARA TOWN COUNCILMAN
Vote for 2
Wallace W Blake Jr
1,376
La Vern E Haseley
929
Jeffrey A Incorvia
924
NIAGARA SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Michael J Moyer
1,135
NIAGARA TAX COLLECTOR
Vote for 1
Pamela L Weigel
1,102
PORTER RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
PORTER TOWN CLERK
Vote for 1
John H Mac Arthur
1,272
PORTER COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Lawrence H White
1,190
Jeffrey P Baker
1,168
David Brooks
641
Janice Zimmerman
21
PORTER SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Scott B Hillman
1,409
ROYALTON RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (6 total districts)
ROYALTON SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Chad D Mc Henry
656
Harry R Palladino
594
Harry W Nachtrieb
421
ROYALTON TOWN CLERK
Vote for 1
Marie L Little
1,244
ROYALTON COUNCILMAN
Vote for 2
Albert R Stahl
1,152
Joan Baxter
918
David J Farnsworth
502
ROYALTON SUPT. OF HIGHWAYS
Vote for 1
Terry W Nieman
1,356
ROYLATON TAX COLLECTOR
Vote for 1
Jo Ann K Swick
1,207
WHEATFIELD RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
WHEATFIELD SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Timothy E Demler
2,663
Wesley E Norman
1,042
WHEATFIELD TOWN CLERK
Vote for 1
De Ette S Ferchen
3,326
Scatter
2
WHEATFIELD TOWN JUSTICE
Vote for 1
Robert B Cliffe
3,315
Scatter
1
WHEATFIELD COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Gilbert G Doucet
2,552
Larry L Helwig
2,392
Joseph T Pillittere II
1,236
Joseph M Caridi
932
Scatter
1
WHEATFIELD SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Arthur F Kroening
2,898
Scatter
1
NIAGARA FALLS RACES
39 of 39 (100%) machines reporting (39 total districts)
NIAGARA FALLS MAYOR 4 YEAR
Vote for 1
Vince V Anello
9,822
Irene J Elia
3,484
Scatter
5
NIAGARA FALLS COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Lewis Rotella
8,252
Robert A Anderson Jr
6,560
Ralph F Aversa
4,386
Gary R Krull
3,000
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LOCKPORT CITY MAYOR 4 YEAR
Vote for 1
Michael W Tucker
3,119
Thomas C Sullivan
2,409
Scatter
1
LOCKPORT CITY TREASURER
Vote for 1
James W Ashcraft Jr
4,478
LOCKPORT CITY ALDERMAN AT LARGE
Vote for 1
Joseph C Kibler
3,426
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT WARD 001 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
LOCKPORT CITY ALDERMAN 1ST WARD
Vote for 1
David E Blackley
462
William A Richardson
393
Peter P Robinson
51
CITY OF LOCKPORT WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
LOCKPORT CITY ALDERMAN 2ND WARD
Vote for 1
Phyllis J Green
412
Rosemary S Ferington
357
CITY OF LOCKPORT WARD 003 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LOCKPORT CITY ALDERMAN 3RD WARD
Vote for 1
Scott A Cercone
552
George F Apolito Jr
326
CITY OF LOCKPORT WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LOCKPORT CITY ALDERMAN 4TH WARD
Vote for 1
Patrick W Schrader
968
John H Beauman Jr
425
CITY OF LOCKPORT WARD 005 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LOCKPORT CITY ALDERMAN 5TH WARD
Vote for 1
John Lombardi III
762
Diane M Tuohey
620
N TONAWANDA RACES
34 of 34 (100%) machines reporting (34 total districts)
N TONAWANDA ALDERMAN AT LARGE
Vote for 1
Catherine G Schwandt
3,791
Scott A Schultz
3,210
Scatter
5
N TONAWANDA TREASURER
Vote for 1
Leslie J Stolzenfels
4,310
Shirley E Fiedyn
3,210
N TONAWANDA WARD 001 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
N TONAWANDA ALDERMAN WARD 1
Vote for 1
Phillip R 'Russ' Rizzo
1,872
Dennis J Barberio
908
N TONAWANDA WARD 002 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
N TONAWANDA ALDERMAN WARD 2
Vote for 1
Suzanne B Hempel
1,023
Raphaelle Proefrock
793
Paul A Mattuccilli III
503
Scatter
1
N TONAWANDA WARD 003 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
N TONAWANDA ALDERMAN WARD 3
Vote for 1
Brett M Sommer
1,486
Matthew J Bova
610
06/16/2004 10:09:27 AM
Last Updated

Copyright © 2000 Niagara County