Niagara County Board of Elections General 2005 Official Election Results



Official Election Results

Election Results Provided By NTS Data Services

Niagara County Board of Elections
General Election Results
OFFICIAL
Election Date 11/08/2005
Last Updated 02/10/2006 04:24:44 PM
General Election 11/08/2005
STATE WIDE RACES
182 of 182 (100%) machines reporting (181 total districts)
STATE SUPREME COURT JUSTICE
Vote for 3
Deborah A Haendiges
24,202
Gerald J Whalen
22,629
Frank Caruso
21,665
Diane Y Devlin
21,422
Timothy J Walker
17,142
Robert T Russell Jr
16,350
Scatter
7
PROPOSAL NUMBER ONE, AN AMENDMENT
Vote for 1
NO
29,930
YES
5,971
PROPOSAL NUMBER TWO, A PROPOSITION
Vote for 1
NO
19,507
YES
17,463
COUNTY WIDE RACES
182 of 182 (100%) machines reporting (181 total districts)
COUNTY SHERIFF - 4 YEAR
Vote for 1
Thomas A Beilein
31,793
Brian D Grear
19,311
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 001 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 1ST DIST
Vote for 1
Jason J Murgia
1,315
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 2ND DIST
Vote for 1
Renae Kimble
744
Tateanna P Jenkins
279
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 003 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 3RD DIST
Vote for 1
Rebecca E Cuddahee
935
James C Stewart
132
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 004 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 4TH DIST
Vote for 1
Dennis F Virtuoso
1,626
Scatter
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 005 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 5TH DIST
Vote for 1
Sean J OConnor
1,444
Vincent M Mameli
794
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST
Vote for 1
Danny W Sklarski
2,041
Robert S La Barbera
793
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 007 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 7TH DIST
Vote for 1
Gerald K Farnham Sr
1,791
William A Boulden
1,459
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 008 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 8TH DIST
Vote for 1
William L Ross
1,661
Gerald Jerry Mc Cormick
801
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST
Vote for 1
Joseph A Vacanti Jr
1,797
William M Davignon
1,293
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 010 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 10TH DIST
Vote for 1
Peter E Smolinski
1,480
Gregg R Schnitzer
812
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 011 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 11TH DIST
Vote for 1
Malcolm A Needler
1,893
Lawrence Larry Higgins
1,301
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST
Vote for 1
John D Ceretto
1,657
Michael A Johnson
1,632
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 013 RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 13TH DIST
Vote for 1
Clyde L Burmaster
2,167
Scatter
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 014 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 14TH DIST
Vote for 1
Kyle R Andrews
3,035
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 015 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 15TH DIST
Vote for 1
Harry J Apolito
1,210
Scott A Cercone
1,202
Scatter
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST
Vote for 1
Glenn S Aronow
1,753
Wm Keith Mc Nall
1,642
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 017 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (8 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 17TH DIST
Vote for 1
Richard E Updegrove
1,819
Joseph P Chiappone
936
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 018 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 18TH DIST
Vote for 1
John Syracuse
2,596
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 019 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 19TH DIST
Vote for 1
Michael A Hill
1,956
John J Villella
1,034
CORONER 002 RACES
51 of 51 (100%) machines reporting (51 total districts)
COUNTY CORONER DIST 2
Vote for 1
Joseph V Mantione
9,674
CORONER 003 RACES
48 of 48 (100%) machines reporting (47 total districts)
COUNTY CORONER DIST 3
Vote for 1
Kenneth V Lederhouse
7,304
Sandra L Ben
5,590
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
PROPOSAL NUMBER THREE, AN AMENDMENT (CITY OF LKPT)
Vote for 1
NO
2,663
YES
992
LK ALDERMAN AT LARGE
Vote for 1
Joseph C Kibler
2,729
Diane M Tuohey
2,425
Scatter
1
LK CITY COURT JUDGE
Vote for 1
Bill Watson
4,234
Thomas DiMillo
967
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT WARD 001 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
LK ALDERMAN 1ST WARD
Vote for 1
Thomas F Grzebinski II
547
William A Richardson
383
CITY OF LOCKPORT WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
LK ALDERMAN 2ND WARD
Vote for 1
Phyllis J Green
401
Michael P MacDonald
351
CITY OF LOCKPORT WARD 003 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 3RD WARD
Vote for 1
Flora M Mc Kenzie
442
Jeremy A Hughes
387
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 4TH WARD
Vote for 1
Patrick W Schrader
781
Ruth L Earl
689
CITY OF LOCKPORT WARD 005 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 5TH WARD
Vote for 1
John Lombardi III
722
Anita Mullane
694
N TONAWANDA RACES
34 of 34 (100%) machines reporting (34 total districts)
NT MAYOR 4 YEAR
Vote for 1
Lawrence V Larry Soos
4,688
Michael P Carney
4,476
David J Burgio
260
Scatter
3
NT CITY ATTORNEY 4 YEAR
Vote for 1
Shawn P Nickerson
4,729
Jeffrey N Mis
4,323
NT ALDERMAN AT LARGE 4 YEAR
Vote for 1
Brett M Sommer
5,009
Jo Ann Dicky
3,768
N TONAWANDA WARD 001 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
NT ALDERMAN WARD 1
Vote for 1
Philip Russell Rizzo
1,680
Dennis J Barberio
1,299
N TONAWANDA WARD 002 RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
NT ALDERMAN WARD 2
Vote for 1
Kevin J Brick Jr
1,245
Suzanne B Hempel
1,237
N TONAWANDA WARD 003 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
NT ALDERMAN WARD 3
Vote for 1
Nancy A Donovan
1,734
Louis J DalPorto
1,619
NIAGARA FALLS RACES
39 of 39 (100%) machines reporting (39 total districts)
NF CHIEF JUDGE
Vote for 1
Mark A Violante
6,707
Scatter
1
NF COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 3
Samuel Fruscione
5,977
Chris A Robins
5,877
Charles A Walker
5,612
Candra C Thomason
3,026
CINDY STONEBREAKER
13
CAMBRIA RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
CA PROPOSAL NUMBER THREE, TOWN PROPOSITION ONE
Vote for 1
YES
687
NO
416
CA TOWN CLERK
Vote for 1
Lou Ann Murawski
1,082
CA COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Robert E Blackman
1,064
Debra L Kroening
890
Joseph Ohol
676
William J Amacher
161
CA TAX COLLECTOR
Vote for 1
Janelle L Kroening
1,227
HARTLAND RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
HA TOWN JUSTICE
Vote for 1
Brian M Fitts
711
HA COUNCILMAN
Vote for 2
Gary E Nichols
699
Joseph A Reed
670
LEWISTON RACES
13 of 13 (100%) machines reporting (13 total districts)
LW SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Fred Newlin
2,789
Brian Peunic
1,728
LW COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Alfonso M Bax
2,363
Sean A Edwards
2,239
Jeffrey D Williams
2,120
Gary Pacioni
1,970
LW RECEIVER OF TAXES & ASSESSMENTS
Vote for 1
Joan B Stephens
3,947
LEWISTON NON-VILLAGE RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (10 total districts)
LW PROPOSAL NUMBER THREE, TOWN PROPOSITION NUMBER
Vote for 1
YES
1,880
NO
918
LEWISTON VILLAGE CODE 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
PROPOSAL NUMBER THREE, VILL OF LEWISTON PROP ONE
Vote for 1
YES
475
NO
197
TOWN OF LOCKPORT RACES
14 of 14 (100%) machines reporting (14 total districts)
LC TOWN JUSTICE
Vote for 1
Raymond E Schilling Sr
2,801
LC SUPERVISOR
Vote for 1
Marc R Smith
3,335
Scatter
1
LC TOWN CLERK
Vote for 1
Nancy A Brooks
3,456
LC COUNCILMAN
Vote for 2
Paul H Pettit
3,239
Mark C Crocker
2,654
Bradley E Erck
2,200
LC SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Lewis J Hagen Jr
3,283
NEWFANE RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (9 total districts)
NE SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Timothy R Horanburg
1,458
Eric P Krueger
1,270
Scatter
2
NE COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Robert A Pettit
1,792
Jane M Voelpel
1,561
Paul A Conrad
1,448
Scatter
2
TOWN OF NIAGARA RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR
Vote for 1
John P Teixeira
1,697
NI COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Marc M Carpenter
1,001
John P Adams
812
Jenelle L Messer
812
Michael J Ross
771
PENDLETON RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
James A Riester
1,334
Richard A Brauer
818
PD TOWN CLERK 2 YEAR
Vote for 1
Terry J Pienta
1,462
Scatter
3
PD COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Martin J Korkuc
1,058
Joseph M Frawley
1,012
Joseph P Kania
984
Perry J Bair
854
PD SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Jeffrey R Stowell
1,887
Scatter
1
PD TAX COLLECTOR
Vote for 1
George A Mislin
1,830
Scatter
1
PORTER RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
PR TOWN JUSTICE
Vote for 1
David J Truesdale
1,717
PR SUPERVISOR 4 YEAR
Vote for 1
Merton K Wiepert
1,234
William J Mc Laughlin
376
PR COUNCILMAN
Vote for 2
Nancy J Orsi
1,339
Thomas A Baia
1,141
William A Choboy
885
PR TAX COLLECTOR
Vote for 1
Sally Ann Hogan
1,374
Scatter
1
ROYALTON RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (6 total districts)
RY TOWN JUSTICE 4 YEAR
Vote for 2
Gregory A Bass
1,674
Margaret M Raduns
1,069
Deborah A Carpenter
1,010
RY SUPERVISOR
Vote for 1
Chad D McHenry
1,280
William N Dust Sr
536
RY TOWN CLERK
Vote for 1
Marie L Little
1,564
Scatter
1
RY SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Terry W Nieman
1,709
Scatter
3
RY TAX COLLECTOR
Vote for 1
Jo Anne K Swick
1,476
RY COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 3
Richard J Lang
1,336
Calvin W Rhoney
1,245
Lee M Criswell
1,225
Samuel R Vitello
522
L Kent Kilgore
392
SOMERSET RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
SM SUPERVISOR
Vote for 1
Herbert A Downs
586
Scatter
1
SM TOWN CLERK
Vote for 1
Rebecca A Connolly
642
SM ASSESSOR
Vote for 2
Randall C Hildebrant Sr
590
Robert K Glidden
564
SM COUNCILMAN
Vote for 2
April C Gow
598
Dudley E Chaffee
587
SM SUPERINTENDENT OF HIGHWAYS
Vote for 1
Kenneth J Bigelow
632
SM TAX COLLECTOR
Vote for 1
Ruth H Wendler
612
WHEATFIELD RACES
11 of 11 (100%) machines reporting (11 total districts)
WH SUPERVISOR
Vote for 1
Timothy E Demler
2,951
Scatter
10
WH COUNCILMAN 4 YEAR
Vote for 2
Arthur P Palmer
2,157
Kenneth A Retzlaff
2,145
Perry M Ziegler
1,581
Samuel Conti Jr
1,571
Scatter
2
WH REC. OF TAXES & ASST. 4 YR
Vote for 1
Kathleen M Harrington
2,288
Deborah M Incorvia
1,464
WILSON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
WI TOWN JUSTICE
Vote for 1
George R Berger
1,164
WI SUPERVISOR 2 YEAR
Vote for 1
Joseph A Jastrzemski
1,249
Bruce G Muck
610
WI COUNCILMAN
Vote for 2
Melinda J Major Holloway
1,288
Brad L Clark Sr
1,000
James V Muscoreil
948
Scatter
3
WI TAX COLLECTOR
Vote for 1
Kathleen A Dixon
1,475

Copyright © 2000 Niagara County