Niagara County Board of Elections Primary 2005 Official Election Results



Official Election Results

Election Results Provided By NTS Data Services

Niagara County Board of Elections
Primary Election Results
OFFICIAL
Election Date 09/13/2005
Last Updated 10/14/2005 09:31:03 AM
REPUBLICAN Primary 09/13/2005
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 4TH DIST REP
Vote for 1
Dennis F Virtuoso
72
Joseph S Urso
30
Scatter
22
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST REP
Vote for 1
John D Ceretto
353
Daniel F Kilmer
281
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST REP
Vote for 1
Glenn S Aronow
680
Wm Keith Mc Nall
411
CAMBRIA RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (4 total districts)
CA COUNCILMAN 4 YEAR REP
Vote for 2
Robert E Blackman
233
Debra L Kroening
200
William J Amacher
155
NEWFANE RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (9 total districts)
NE COUNCILMAN 4 YEAR REP
Vote for 2
Paul A Conrad
566
Robert A Pettit
443
Anthony Fazzolari
379
NE SUPERVISOR 2 YEAR REP
Vote for 1
Timothy R Horanburg
423
Eric P Krueger
412
Scatter
1
TOWN OF NIAGARA RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI COUNCILMAN 4 YEAR REP
Vote for 2
Jenelle L Messer
142
Michael J Ross
128
Marc M Carpenter
123
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR REP
Vote for 1
John P Teixeira
178
Suzanne Marie C Fulle
67
PENDLETON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD TOWN CLERK 2 YEAR REP
Vote for 1
Terry J Pienta
170
Kathleen A Anthony
64
PORTER RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PR SUPERVISOR 4 YEAR REP
Vote for 1
Merton K Wiepert
303
William J Mc Laughlin
178
ROYALTON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
RY COUNCILMAN 4 YEAR REP
Vote for 3
Richard J Lang
346
Lee M Criswell
300
Calvin W Rhoney
214
L Kent Kilgore
213
Samuel R Vitello
154
Scatter
1
RY TOWN JUSTICE 4 YEAR REP
Vote for 2
Gregory A Bass
372
Margaret M Raduns
267
Deborah A Carpenter
257
Scatter
2
WHEATFIELD RACES
9 of 9 (100%) machines reporting (11 total districts)
WH COUNCILMAN 4 YEAR REP
Vote for 2
Kenneth A Retzlaff
361
Arthur P Palmer
344
Perry M Ziegler
193
WH REC. OF TAXES & ASST. 4 YR REP
Vote for 1
Kathleen M Harrington
322
Deborah M Incorvia
144
WILSON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (5 total districts)
WI SUPERVISOR 2 YEAR REP
Vote for 1
Bruce G Muck
288
Joseph A Jastrzemski
274
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LK CITY COURT JUDGE REP
Vote for 1
Bill Watson
877
Thomas M Di Millo
474
David E Blackley
264
CITY OF LOCKPORT WARD 001 RACES
4 of 4 (100%) machines reporting (4 total districts)
LK ALDERMAN 1ST WARD REP
Vote for 1
Thomas F Grzebinski II
180
William A Richardson
90
CITY OF LOCKPORT WARD 002 RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (3 total districts)
LK ALDERMAN 2ND WARD REP
Vote for 1
Phyllis J Green
173
Michael P Macdonald
95
N TONAWANDA RACES
23 of 23 (100%) machines reporting (34 total districts)
NT MAYOR 4 YEAR REP
Vote for 1
Michael P Carney
819
David J Burgio
524
Arthur G Pappas
505
DEMOCRAT Primary 09/13/2005
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 001 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 1ST DIST DEM
Vote for 1
Jason J Murgia
399
Thomas J Scozzafava
262
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 003 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (7 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 3RD DIST DEM
Vote for 1
Rebecca E Cuddahee
237
James C Stewart
150
Paul A Mattuccilli
127
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST DEM
Vote for 1
Danny W Sklarski
442
Robert S La Barbera
429
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST DEM
Vote for 1
Joseph A Vacanti Jr
385
William M Davignon
352
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST DEM
Vote for 1
Michael A Johnson
338
John D Ceretto
289
TOWN OF NIAGARA RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI COUNCILMAN 4 YEAR DEM
Vote for 2
Marc M Carpenter
424
John P Adams
398
Robert A Clark
384
Michael J Ross
363
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR DEM
Vote for 1
John P Teixeira
725
Suzanne Marie C Fulle
169
PENDLETON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD SUPERVISOR 2 YEAR DEM
Vote for 1
James A Riester
220
Richard A Brauer
117
NIAGARA FALLS RACES
31 of 31 (100%) machines reporting (39 total districts)
NF COUNCILMAN 4 YEAR DEM
Vote for 3
Samuel Fruscione
1,787
Charles A Walker
1,701
Chris A Robins
1,422
Joseph T Schiro Jr
1,294
Glenn A Choolokian
1,280
Samuel F Archie
716
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LK CITY COURT JUDGE DEM
Vote for 1
Bill Watson
432
Thomas M Di Millo
367
David E Blackley
220
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT WARD 003 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 3RD WARD DEM
Vote for 1
Flora M Mc Kenzie
140
Michael J Hackmer
76
INDEPENDENCE Primary 09/13/2005
COUNTY WIDE RACES
140 of 140 (100%) machines reporting (181 total districts)
COUNTY SHERIFF - 4 YEAR IND
Vote for 1
Thomas A Beilein
252
BRIAN GREAR
27
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 140 RACES
21 of 21 (100%) machines reporting (31 total districts)
ALTERNATE JUDICIAL DELEGATE 8THJD - 140TH ASSEMBLY
Vote for 3
Charles F Swanick Jr
21
Joseph H Emminger Jr
14
Kirsten Naab
14
Kelly E Charles
12
Marianne LaPorta
11
Elinor H Deeb
4
JUDICIAL DELEGATE 8TH JD - 140TH ASSEMBLY DISTRICT
Vote for 3
Robert C Vacanti
20
Suzanne P Corrigan
12
Kellie Gallagher
12
Ann Ellis
10
Erica A Rows
8
Anthony L Fumerelle
6
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 2ND DIST IND
Vote for 1
Tateanna P Jenkins
3
RENAE KIMBLE
3
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 4TH DIST IND
Vote for 1
Dennis F Virtuoso
11
Joseph S Urso
2
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 005 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 5TH DIST IND
Vote for 1
SEAN O CONNOR
8
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST IND
Vote for 1
Danny W Sklarski
16
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST IND
Vote for 1
Joseph A Vacanti Jr
11
William M Davignon
9
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 010 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 10TH DIST IND
Vote for 1
Peter E Smolinski
24
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 011 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 11TH DIST IND
Vote for 1
Malcolm A Needler
13
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST IND
Vote for 1
John D Ceretto
14
Michael A Johnson
4
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 015 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 15TH DIST IND
Vote for 1
Scott A Cercone
23
Harry J Apolito
21
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST IND
Vote for 1
Glenn S Aronow
39
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 017 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (8 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 17TH DIST IND
Vote for 1
Richard E Updegrove
12
JOSEPH CHIAPPONE
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 019 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISTATOR 19TH DIST IND
Vote for 1
Michael A Hill
22
JOHN VILLELLA
12
CAMBRIA RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (4 total districts)
CA COUNCILMAN 4 YEAR IND
Vote for 2
Robert E Blackman
5
William J Amacher
4
LEWISTON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (13 total districts)
LW COUNCILMAN 4 YEAR IND
Vote for 2
Alfonso M Bax
23
Jeffrey D Williams
20
SEAN EDWARDS
4
GARY PACIONI
3
Scatter
3
LW SUPERVISOR 2 YEAR IND
Vote for 1
Brian Peunic
26
FRED NEWLIN
6
Scatter
1
TOWN OF NIAGARA RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR IND
Vote for 1
Suzanne Marie C Fulle
6
John P Teixeira
6
PENDLETON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD COUNCILMAN 4 YEAR IND
Vote for 2
Martin J Korkuc
21
Joseph M Frawley
17
JOSEPH KANIA
4
Scatter
1
PD SUPERVISOR 2 YEAR IND
Vote for 1
Richard A Brauer
19
James A Riester
1
PORTER RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PR SUPERVISOR 4 YEAR IND
Vote for 1
William J Mc Laughlin
6
Merton K Wiepert
2
ROYALTON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
RY TOWN JUSTICE 4 YEAR IND
Vote for 2
Gregory A Bass
15
Deborah A Carpenter
12
Margaret M Raduns
10
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LK ALDERMAN AT LARGE IND
Vote for 1
Joseph C Kibler
44
DIANE TUOHEY
3
LK CITY COURT JUDGE IND
Vote for 1
Thomas M Di Millo
40
Bill Watson
39
David E Blackley
16
CITY OF LOCKPORT WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 4TH WARD IND
Vote for 1
Ruth L Earl
12
PAT SCHRADER
5
CITY OF LOCKPORT WARD 005 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 5TH WARD IND
Vote for 1
John Lombardi III
10
ANITA MULLANE
4
N TONAWANDA WARD 002 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (11 total districts)
NT ALDERMAN WARD 2 IND
Vote for 1
Suzanne B Hempel
20
KEVIN BRICK
10
CONSERVATIVE Primary 09/13/2005
COUNTY WIDE RACES
140 of 140 (100%) machines reporting (181 total districts)
COUNTY SHERIFF - 4 YEAR CON
Vote for 1
Thomas A Beilein
293
BRIAN GREAR
23
Scatter
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 002 RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (6 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 2ND DIST CON
Vote for 1
Tateanna P Jenkins
1
RENAE KIMBLE
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 004 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 4TH DIST CON
Vote for 1
Dennis F Virtuoso
8
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST CON
Vote for 1
Danny W Sklarski
18
Donald G Hobel
15
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST CON
Vote for 1
Joseph A Vacanti Jr
13
William M Davignon
4
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 011 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 11TH DIST CON
Vote for 1
Malcolm A Needler
22
LAWRENCE HIGGINS
3
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST CON
Vote for 1
John D Ceretto
13
Daniel F Kilmer
8
Michael A Johnson
2
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 015 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 15TH DIST CON
Vote for 1
Scott A Cercone
18
Harry J Apolito
14
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST CON
Vote for 1
Glenn S Aronow
30
Wm Keith Mc Nall
3
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 017 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (8 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 17TH DIST CON
Vote for 1
Richard E Updegrove
11
JOSEPH CHIAPPONE
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 019 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 19TH DIST CON
Vote for 1
Michael A Hill
37
JOHN VILLELLA
7
Scatter
1
LEWISTON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (13 total districts)
LW COUNCILMAN 4 YEAR CON
Vote for 2
Jeffrey D Williams
22
Alfonso M Bax
19
SEAN EDWARDS
2
GARY PACIONI
2
Daniel F Kilmer
1
Scatter
1
LW SUPERVISOR 2 YEAR CON
Vote for 1
Brian Peunic
25
FRED NEWLIN
12
LEWISTON DISTRICT 013 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
LW 13 CC CON
Vote for 2
Daniel J Penque
3
ED LILLY
2
TOWN OF LOCKPORT DISTRICT 013 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
LC 13 CC CON
Vote for 2
Helene M Steinagle
0
Gordon J Steinagle
0
Mark W Dietz
0
Cynthia A Dietz
0
NEWFANE RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (9 total districts)
NE SUPERVISOR 2 YEAR CON
Vote for 1
Eric P Krueger
14
Timothy R Horanburg
5
TOWN OF NIAGARA RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR CON
Vote for 1
John P Teixeira
14
Suzanne Marie C Fulle
3
PENDLETON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD COUNCILMAN 4 YEAR CON
Vote for 2
Martin J Korkuc
26
Joseph M Frawley
24
JOSEPH KANIA
4
PERRY BAIR
2
PD SUPERVISOR 2 YEAR CON
Vote for 1
Richard A Brauer
27
James A Riester
10
Scatter
5
ROYALTON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
RY TOWN JUSTICE 4 YEAR CON
Vote for 2
Gregory A Bass
23
Margaret M Raduns
20
Deborah A Carpenter
15
ROYALTON DISTRICT 006 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
RY 06 CC CON
Vote for 2
Dean L Walker
6
Joshua D Walker
5
Barbara Bennett
5
Robert F Bennett
5
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LK ALDERMAN AT LARGE CON
Vote for 1
Joseph C Kibler
35
LK CITY COURT JUDGE CON
Vote for 1
Bill Watson
31
Thomas M Di Millo
25
David E Blackley
13
CITY OF LOCKPORT WARD 004 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 4TH WARD CON
Vote for 1
Ruth L Earl
13
PAT SCHRADER
4
CITY OF LOCKPORT WARD 005 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 5TH WARD CON
Vote for 1
John Lombardi III
5
ANITA MULLANE
4
WORKING FAMILIES Primary 09/13/2005
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 006 RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 6TH DIST WOR
Vote for 1
Robert S La Barbera
6
Danny W Sklarski
1
Scatter
0
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 007 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (10 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 7TH DIST WOR
Vote for 1
William A Boulden
6
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 009 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 9TH DIST WOR
Vote for 1
William M Davignon
20
Joseph A Vacanti Jr
7
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 010 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (11 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 10TH DIST WOR
Vote for 1
Gregg R Schnitzer
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 011 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 11TH DIST WOR
Vote for 1
LAWRENCE HIGGINS
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 012 RACES
7 of 7 (100%) machines reporting (9 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 12TH DIST WOR
Vote for 1
John D Ceretto
3
Michael A Johnson
1
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 015 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 15TH DIST WOR
Vote for 1
Harry J Apolito
6
COUNTY LEGISLATIVE DISTRICTS 016 RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (12 total districts)
COUNTY LEGISLATOR 16TH DIST WOR
Vote for 1
Wm Keith Mc Nall
8
LEWISTON RACES
10 of 10 (100%) machines reporting (13 total districts)
LW COUNCILMAN 4 YEAR WOR
Vote for 2
Jeffrey D Williams
2
Alfonso M Bax
1
Sean A Edwards
1
GARY PACIONI
1
Scatter
1
LW SUPERVISOR 2 YEAR WOR
Vote for 1
FRED NEWLIN
2
Brian Peunic
1
TOWN OF NIAGARA RACES
6 of 6 (100%) machines reporting (7 total districts)
NI TOWN JUSTICE 4 YEAR WOR
Vote for 1
John P Teixeira
4
Suzanne Marie C Fulle
2
PENDLETON RACES
3 of 3 (100%) machines reporting (6 total districts)
PD SUPERVISOR 2 YEAR WOR
Vote for 1
James A Riester
2
Richard A Brauer
0
CITY OF LOCKPORT RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (22 total districts)
LK CITY COURT JUDGE WOR
Vote for 1
Bill Watson
7
Thomas M Di Millo
7
David E Blackley
3
CITY OF LOCKPORT WARD 003 RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (5 total districts)
LK ALDERMAN 3RD WARD WOR
Vote for 1
Flora M Mc Kenzie
1
N TONAWANDA RACES
23 of 23 (100%) machines reporting (34 total districts)
NT ALDERMAN AT LARGE 4 YEAR WOR
Vote for 1
Jo Ann Dicky
16
BRETT SOMMER
4
NT CITY ATTORNEY 4 YEAR WOR
Vote for 1
Jeffrey N Mis
22
SHAWN NICKERSON
4
NT MAYOR 4 YEAR WOR
Vote for 1
Lawrence V Larry Soos
16
Michael P Carney
11

Copyright © 2000 Niagara County