Niagara County Board of Elections Primary 2005 Official Election Results



Official Election Results

Election Results Provided By NTS Data Services

Niagara County Board of Elections
Primary Election Results
OFFICIAL
Election Date 09/12/2006
Last Updated 10/02/2006 10:33:29 AM
REPUBLICAN Primary 09/12/2006
STATE WIDE RACES
142 of 142 (100%) machines reporting (181 total districts)
US SENATOR REP
Vote for 1
John Spencer
2,895
K T McFarland
1,711
Scatter
3
CITY OF LOCKPORT RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (22 total districts)
CITY OF LOCKPORT TREASURER - FILL VACANCY REP
Vote for 1
Michael E White
758
Louise Kern
323
PENDLETON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON TOWN JUSTICE REP
Vote for 1
Edmund P Maziarz Jr
129
Linda C Rakiecki Biernat
89
ROYALTON DISTRICT 006 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
ROYALTON COUNTY COMMITTEE 06 REP
Vote for 2
Paul W Bruning
30
Daniel R Bragg
30
Deborah A Carpenter
20
SOMERSET RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
SOMERSET SUPERVISOR 2 YEAR REP
Vote for 1
Richard J Meyers
273
John E Sweeney Jr
236
SOMERSET DISTRICT 001 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
SOMERSET COUNTY COMMITTEE 01 REP
Vote for 2
Jeffrey M Dewart
137
Leroy C Wolfe
134
Richard J Meyers
104
Scott D Ecker
92
SOMERSET DISTRICT 002 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
SOMERSET COUNTY COMMITTEE 02 REP
Vote for 2
Herbert A Downs
120
James L Dickinson
113
John E Sweeney Jr
87
Scatter
1
N TONAWANDA WARD 002 DISTRICT 005 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 02 05 REP
Vote for 2
Suzanne B Hempel
26
Mary Jo Tamburlin
23
Walter C Yaro
19
DEMOCRAT Primary 09/12/2006
STATE WIDE RACES
142 of 142 (100%) machines reporting (181 total districts)
GOVERNOR DEM
Vote for 1
Eliot Spitzer
9,200
Thomas R Suozzi
2,938
Scatter
1
US SENATOR DEM
Vote for 1
Hillary Rodham Clinton
9,793
Jonathan B Tasini
1,821
ATTORNEY GENERAL DEM
Vote for 1
Andrew M Cuomo
6,942
Mark Green
2,499
Sean Patrick Maloney
1,050
Charles G King
557
Scatter
1
SENATORIAL DISTRICT 060 RACES
30 of 30 (100%) machines reporting (39 total districts)
STATE SENATOR 60th DEM
Vote for 1
Marc A Coppola
2,734
Antoine M Thompson
1,433
Alfred T Coppola
634
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 138 RACES
78 of 78 (100%) machines reporting (97 total districts)
ASSEMBLYMAN 138th DEM
Vote for 1
Francine Del Monte
5,827
Gary D Parenti
4,370
TOWN OF NIAGARA RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (7 total districts)
NIAGARA TOWN COUNCILMAN 4 YEAR DEM
Vote for 2
Robert A Clark
527
Charles F Teixeira
491
John P Adams
450
Robert E Herman Sr
236
PENDLETON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON TOWN JUSTICE DEM
Vote for 1
Linda C Rakiecki Biernat
144
Edmund P Maziarz Jr
98
INDEPENDENCE Primary 09/12/2006
CONGRESSIONAL DISTRICT 026 RACES
78 of 78 (100%) machines reporting (100 total districts)
REPRESENTATIVE IN CONGRESS 26th IND
Vote for 1
John R Davis Jr
147
Robert M Pusateri
113
Scatter
1
SENATORIAL DISTRICT 062 RACES
112 of 112 (100%) machines reporting (142 total districts)
STATE SENATOR 62nd IND
Vote for 1
George D Maziarz
272
Christopher M Srock
74
Scatter
2
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 140 RACES
22 of 22 (100%) machines reporting (31 total districts)
JUDICIAL 8TH DISTRICT 140TH ALTERNATES IND
Vote for 3
David MacNeil
43
Patricia A Deemer
31
Robert W Kubus
27
Marianne Laporta
25
Jennifer L Diagostino
24
Steven H Deemer
23
JUDICIAL 8TH DISTRICT 140TH DELEGATES IND
Vote for 3
Leon Szczerbinski
49
John J Butcher
36
Matthew D MacNeil
35
Charles F Swanick Jr
32
Robert C Vacanti
27
Joseph H Emminger Jr
25
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 142 RACES
32 of 32 (100%) machines reporting (42 total districts)
ASSEMBLYMAN 142nd IND
Vote for 1
Michael W Cole
83
Laura Monte
40
JUDICIAL 8TH DISTRICT 142ND ALTERNATES IND
Vote for 4
Allison M Massaro
56
Lee A Occhino
50
Robert J Pusateri
50
Brian W Nolan Sr
46
Philip E Richardson
39
Jillian Nemi
38
JUDICIAL 8TH DISTRICT 142ND DELEGATES IND
Vote for 4
Janet A Nolan
58
Lori A Pusateri
49
William W Rooney
42
Ryan B Rooney
35
Paul A Vohwinkel
33
Theodor Emitt Evans III
32
Thomas J Kraus
32
Anthony J Occhino Jr
31
STATE LEGISLATIVE DISTRICT 148 RACES
8 of 8 (100%) machines reporting (9 total districts)
ASSEMBLYMAN 148th IND
Vote for 1
Judy A Rudes
19
Susan J Grelick
15
Scatter
1
JUDICIAL 8TH DISTRICT 148TH ALTERNATES IND
Vote for 3
Krista M Pusateri
14
Bronislaus Sobczyk
12
Dorothy Sobczyk
12
Jeffery M Dywan
8
David J Zapfel
6
Ashley A Delmont
6
Daniel R Schuetze
4
Kevin M Tirella
3
Richard L Woll
2
JUDICIAL 8TH DISTRICT 148TH DELEGATE IND
Vote for 3
Nicholas M Pecoraro
13
Shirley A Pusateri
13
Kathleen M Jeras
9
Amy L Pecoraro
9
Carolyn R Drury
7
Christopher Drongosky
5
Sidney F Pietrak
5
Christina A Valin
4
Jonathan A Lavell
4
Scatter
1
CITY OF LOCKPORT RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (22 total districts)
CITY OF LOCKPORT TREASURER - FILL VACANCY IND
Vote for 1
Michael E White
45
Louise Kern
2
CAMBRIA DISTRICT 003 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
CAMBRIA 03 COUNTY COMMITTEE IND
Vote for 2
Lisa M Maerten
2
Michelle L Dudek
2
Kerry D Zuch
0
LEWISTON RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (13 total districts)
LEWISTON COUNCILMAN 4 YEAR IND
Vote for 1
Ernest C Palmer
38
Scatter
1
LEWISTON DISTRICT 001 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
LEWISTON COUNTY COMMITTEE 01 IND
Vote for 2
Maria Certo
5
Marie Davidson
3
Evan E Elgin
1
LEWISTON DISTRICT 011 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
LEWISTON COUNTY COMMITTEE 11 IND
Vote for 2
Tina M Lombardo
2
Rene Lombardo Jr
2
Linda C Berti
0
LEWISTON DISTRICT 013 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
LEWISTON COUNTY COMMITTEE 13 IND
Vote for 2
Patricia C Penque
3
Douglas M Clarke Jr
2
Carrie Berry
2
PENDLETON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON TOWN JUSTICE IND
Vote for 1
Edmund P Maziarz Jr
17
Linda C Rakiecki Biernat
7
Scatter
1
PENDLETON DISTRICT 002 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
PENDLETON COUNTY COMMITTEE 02 IND
Vote for 2
CHESTER J. DOMAGALA JR.
1
MICHAEL J. GRUSZPUCKI
1
Craig J Beiter
0
Robert J Randall
0
PENDLETON DISTRICT 005 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
PENDLETON COUNTY COMMITTEE 05 IND
Vote for 2
Bronislaus Sobczyk
5
Dorothy Sobczyk
5
CHESTER J. DOMAGALA JR.
2
MICHAEL J. GRUSZEWSKI
1
PENDLETON DISTRICT 006 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
PENDLETON COUNTY COMMITTEE 06 IND
Vote for 2
Robert M Pusateri
4
Shirley A Pusateri
4
CHESTER J. DOMAGALA JR.
1
MIKE GRUSKI
1
SOMERSET RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
SOMERSET SUPERVISOR 2 YEAR IND
Vote for 1
Richard J Meyers
15
John E Sweeney Jr
5
WILSON DISTRICT 004 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
WILSON COUNTY COMMITTEE 04 IND
Vote for 2
David L Mawhiney
1
Kathy O Keefe
1
Shawn M Mittlefehldt
0
N TONAWANDA WARD 001 DISTRICT 005 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 01 05 IND
Vote for 2
Elinor M Zimmerman
4
Donald K Zimmerman
3
Alfred Fronczak
0
Keith P Chapman
0
N TONAWANDA WARD 001 DISTRICT 011 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 01 11 IND
Vote for 2
Eileen C Koszelak
5
Monica A Brick
3
Adam J Sledzinski
2
N TONAWANDA WARD 002 DISTRICT 002 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 02 02 IND
Vote for 2
Jacob D Gauda
2
Kimberly J Shanahan
1
Melissa Kurasiewicz
1
Jolie A De Vore
0
N TONAWANDA WARD 002 DISTRICT 003 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 02 03 IND
Vote for 2
Mary J Whipple
4
Mary Ann Carney
3
Ron E Allgrim Jr
1
N TONAWANDA WARD 003 DISTRICT 008 RACES
1 of 1 (100%) machines reporting (1 total districts)
NORTH TONAWANDA COUNTY COMMITTEE 03 08 IND
Vote for 2
Jennifer L Hacker
2
Jeffrey S Harbridge
1
Adam A Bonk Jr
0
CONSERVATIVE Primary 09/12/2006
CITY OF LOCKPORT RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (22 total districts)
CITY OF LOCKPORT TREASURER - FILL VACANCY CON
Vote for 1
Michael E White
29
LEWISTON RACES
12 of 12 (100%) machines reporting (13 total districts)
LEWISTON COUNCILMAN 4 YEAR CON
Vote for 1
Ernest C Palmer
17
PENDLETON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON TOWN JUSTICE CON
Vote for 1
Edmund P Maziarz Jr
22
Linda C Rakiecki Biernat
11
SOMERSET RACES
2 of 2 (100%) machines reporting (2 total districts)
SOMERSET SUPERVISOR 2 YEAR CON
Vote for 1
Richard J Meyers
14
John E Sweeney Jr
10
WORKING FAMILIES Primary 09/12/2006
CITY OF LOCKPORT RACES
16 of 16 (100%) machines reporting (22 total districts)
CITY OF LOCKPORT TREASURER - FILL VACANCY WOR
Vote for 1
Michael E White
7
PENDLETON RACES
5 of 5 (100%) machines reporting (6 total districts)
PENDLETON TOWN JUSTICE WOR
Vote for 1
Linda C Rakiecki Biernat
4
Edmund P Maziarz Jr
0

Copyright © 2000 Niagara County